7 Aralık 2016 Çarşamba

GLA, ISIS'miydi?

Command&Conquer:Generals oyunu 2003 yılında piyasaya sürüldü. Oyunda dünyada 3 hakim güç vardı bunlar; ABD, Çin ve Ortadoğudaki bir terörist organizasyon olan GLA. Aradan 10 yıl gibi bir zaman geçiyor ve birde bakıyorsun ki dünya neredeyse oyundaki gibi 3 kutuplu bir hale gelmiş.

Çin'in üretimden gelen gücü doğu blokunu oluşturuyor, belki Rusya da bu blokda yer alacak. ABD ve Batılı diğer ülkeler bir diğer bloku oluşturacak. Bu ikisinin enerji hatları için savaştığı alan ise malesef bizimde içinde olduğumuz Ortadoğu bölgesi. Bu bölgede oluşturulmuş yapay terör grupları ise neredeyse oyunda anlatıldığı gibi.


Oyundaki 3 ana kuvvet şu şekilde idi;

USA (Amerika Birleşik Devletleri)

ABD'nin yegane amacı dünyaya hakim olmak, terörizmi bitirip dünyaya demokrasiyi yaymaktır. Ancak bu yegane amaç için ABD'nin kat edeceği yolda yeni engeller, yeni düşmanlar beklemektedir. ABD, düşmanlarını yok etmek için üstün hava gücünü ve üstün teknolojisini kullanır. Diğer taraflara göre daha fazla para kazansa da, masrafları da bir o kadar fazladır. ABD, süper silah olarak hedef bölgeye belirli bir süreliğine yıkıcı hasar veren lazer ışınlarını kullanır.

PRC (Çin Halk Cumhuriyeti)

Bu ülke, dünyayı kapitalizmden kurtarıp komünizmi dünyaya egemen yapmak için düşmanlarına karşı cesur tanklarını ve askerlerini kullanır. Kara kuvvetleri ağırlıklıdır. Çin'in savaş alanında Horde Effect (Kalabalık Etkisi) vardır. Olabildiğince çok insan gücü kullanan Çin'in birimleri bir arada saldırıda bulundukları zaman birbirlerinin yanında oldukları sürece saldırı ve savunma gücü gibi özellikleri artar, güçlenirler. Eğer sürüden ayrılırlarsa güçleri azalır. Savaşı havada da sürdürebilmek için Sovyet/Rus yapımı MiG'leri kullanırlar. Çin yapımı bir hava alanına dört adet MiG girebilir. Enerji üretmek için nükleer santralleri kullanır. Çin, oyundaki tek nükleer güçtür. Taktik nükleer savaş başlığını mermi olarak kullanan topçulara, atıldığı yere yüksek miktarda hasar ve radyoaktivite yayan taktik nükleer silaha sahiptir.

GLA (Küresel Özgürlük Ordusu)

Orta Doğu'da kurulan terörist bir örgüttür. Amaçları Orta Doğu'da bağımsız bir ülke kurmaktır. Başlarda Çin ile ortak çıkarlara sahip olsalar da, bir süre sonra bu örgüt Çin'e saldırır ve Çin bu sefer, ABD'ye yardım etmeye başlar, ABD ile ortak çıkarlar güder. Bu örgüt, şehir içi çatışmalarında ABD ve Çin'i geride bıraksa da, hava birimleri açısından sadece bir Gazelle saldırı helikopterine sahip olduğu için Çin ve özellikle ABD tarafından şehir içi çatışma avantajı yok edilmektedir. Yine de örgütün güçlü silahları ve birimleri yok değildir. Oyunda diğer taraflara göre daha az para kazanırlar. Ancak masrafları daha azdır. GLA, düşmanlarını yok etmek için genelde gerilla savaşı taktiğine uygun birimlerini, gizlenebilen birimlerini ve zehri kullanır. Zehir, kullanıldığı yerde en çok piyadelere zarar verir. Bu yüzden Çin'in yüksek insan gücü avantajını neredeyse yok etmektedir. Bu örgütün süper silahı SCUD füzeleridir. Hedef bölgeye atıldığında zehir yayar ve piyadeler başta olmak üzere birçok birime büyük hasar verir.

Oyunu yıllar önce oynayanlar GLA'in kullandığı araçların ve yöntemlerin birçoğunun ISIS (Işid Deaş) tarafından da kullanıldığını anımsayacaktır. Oyun Amerikalılar tarafından yapıldığı için İslam'ı kötüleme adına herşey düşünülmüş, daha da korkutucu olanın is oyunda tasvir edilen şeylerin yıllar sonra bir bir gerçekleşmesi. Sinirli halk, terörist gibi birimlerin yanısıra Toyota pikapları andıran araçlar, bomba yüklü kamyonlar, eski tanklar, scud füzeleri vs. tamamı son bir kaç yılda Işid (Isis veya Deaş) yöntemlerini hatırlatıyor.


Oyunda kullanılan pikap türü araçlar neredeyse aynısı gibi karşımıza çıktı,
Bomba yüklü kamyonlar oyundakinin neredeyse aynısı gibi kullanıldı;


Irak ordusundan çalınan Scud füzeleri bile oyundakinin neredeyse aynı;
Oyunu bundan yaklaşık 10 yıl önce oynayan herkesin bilinçaltına Müslümanların terörist olduğu algısı yerleştirildi. Daha sonra ise neredeyse tıpatıp aynısı yaşatıldı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder