5 Kasım 2017 Pazar

Algoritma Soruları 035 - Matris içindeki en büyük 4'lüyü bulmak.

Seviye : İleri

Amaç: Kullanıcıdan alınan rastgele bir sayının boyutunda kare array (2D) yaratılacak. Bu array’in içerisindeki tüm 2x2’lük küçük karelerin toplamı bulunup değeri en büyük olan karenin sol üst köşedeki indisi ve toplamı ekrana yazdırılacak.

Açıklama:
Kullanıcıdan bir sayı alınacak ve o sayı ölçüsünde kare matris oluşturulacak. Örneğin kullanıcıdan 6 alınmışsa 6x6 matris oluşturulacak.

Bir sayı giriniz:
6

Oluşturulan matris:
0 9 8 7 5 8
4 2 5 3 9 6
2 8 6 4 7 1
8 7 9 7 7 0
2 7 8 6 3 9
1 6 5 4 7 6

En büyük toplam: 31
Indis: 3, 1

 
Nesne Tabanlı Programlama 1. Ödevi Ek açıklama
Öncelikle yukarıdaki açıklamaları iyice okuyup soruyu anlayınız. Program görsel olarak yazılacaktır. Aşağıdaki GIF ile görsel arayüz ve programın çalışma şeklini inceleyiniz.

1) Matris boyutu kullanıcıdan alınacak. Matris boyutu en az 3, en fazla 10 girilebilecek. Bu sayı aralığında olmadığında kullanıcı uyarılacak yada giriş izni verilmeyecek. Matris içindeki sayılar 10-99 aralığında rastgele oluşturulacaktır.


// Eski ödev için geçerli
2) Matris oluşturma ve hesaplama işlemi "matris" isimli ayrı bir class ile nesnel yapılacak. Dosyanızda form için bir java ve matris.java dosyası olacak.

3)Matris.java içinde içerisinde Olustur ve MaksimumBul adında iki fonksiyon olacaktır. Form sınıfı (frm1.java) üzerinden nesnel olarak çağrılacaktır.

4) Bulunan maksimum dörtlünün arka planı turuncu veya başka bir renk ile boyanmalıdır.(Bkz. Yukarıdaki GIF)

5) Proje dosyaları Eclipse'den File/Export seçeneği ardından Archieve File seçeneği ile sıkıştırılacaktır.

6) Dosya ismi "numaranız.zip" olarak adlandırılacaktır. Formata uymayan dosyalar incelenmez.

7) Ödevinizi 26.Kasım.2017 Pazar 23:59'a kadar, myasinozsaglam@gmail.com adresine gönderiniz. Konu kısmına "Vize Ödev - Numaranız" yazınız.

8) ÇOK ÖNEMLİ : Ödevleriniz "Code compare" programları ile karşılaştırılacaktır. %70'den fazla benzerlik bulunan ödevlere puan verilmez. O yüzden yapan arkadaşların kodları kimse ile paylaşmamaları gerekmektedir.

9) Puantaj
    -Matris oluşturma +5 puan
    -Nesnellik +5
    -Maksmimumu ve adresi bulma +5 puan
    -Bulunan 4'lünün arka planının renklendirilmesi +5 puan
olmak üzere vizeye toplam +20 puan olarak eklenecektir. Ödev yapmak istemeyen arkadaşların vizesi yine 100 üzerinden olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder