28 Eylül 2018 Cuma

En basit Bitcoin madenciliği nasıl yapılır?

Tarihi rekor olan 19 bin $ zirvesini gördükten sonra Bitcoin (BTC) şu an yaklaşık maliyet fiyatı olan 6 bin $ civarında fiyatlanıyor. Bir kaç yıl içinde fiyatlarda yeniden bir artış yaşanacağı kesin. Bu süre zarfında hiçbir masraf yapmadan madencilik yaparak BTC biriktirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken aşağıdaki linke tıklayarak Crypto browserı yada browser eklentisini kurmak;


CryptoTab browser, chrome tabanlı bir browser. İşlemci ve ekran kartınızın gücüne bağlı BTC madenciliği yapıyor. Browser chrome'un tüm eklentilerini destekliyor.

CryptoTab tarayıcıyı ortadaki büyük mavi linkten indirip kurabilirsiniz.

Browserı ilk kurduğunuzda karşınıza bir sayaç çıkacak ve ne kadar BTC kazdığınızı görebileceksiniz. Tabiki bir BTC kazmak oldukça zaman alan bir iş ve normal bilgisayar gücü ile bunu elde etmeniz oldukça fazla zaman alacaktır. Browser sayacı bize kazılan miktarı BTC'nin alt birimi olan Satoshi ile göstermektedir. 100 000 000 satoshi = 1 BTC 'dir. Yani 10 üzeri eksi sekize kadar alt birim vardır. Browser ilerlemeyi göstermek adına virgülden sonra 8 hanenin sonuna 4 hane daha eklemiştir. Son dört haneyi dikkate almamak gerekli.
Bir kaç günlük kullanım sonunda yaklaşık 5000 satoshi kazdım. Tabiki işlemci hızına ve çalıştırma süresine bağlı olarak bu miktar daha fazla da olabilir.
Sağ üst köşede bukunan turuncu simge ile gösterge ekranını her an açabilirsiniz. Açık olmasa bile browserı kullandığınız süre boyunca kazmaya devam edecektir. Sol alt köşede ise saniyedeki hash hızı veriliyor bu ne kadar fazla olursa kazanç o kadar fazla olur. Görev yöneticisinden baktığımda CryptoTab browser işlemci gücünün yaklaşık %60'nı tüketiyor. Bu da oldukça makul bir oran, yine de 3d tasarım, render, oyun vb. işlemlerde browser'ı kapatabilirsiniz.

Browser gösterge ekranında bulunan ayar düğmesine basarak yine genel bilgilerinizi görebilir yada istediğiniz bir cüzdana kazanılan BTC'leri aktarabilirsiniz. Parayı çekebilmeniz için en az 1000 satoshi kazmış olmanız gerekli, tabiki bu çok küçük bir biktar. Şu anki BTC fiyatına göre yaklaşık 15 bin satoshi 1 dolar civarında. Bu fiyatlardan satmak yerine bir cüzdanda bunları bir kaç yıl boyunca biriktirip, BTC fiyatları yükselince satmak daha mantıklı olacaktır.
Gösterge ekranında bulunan  ayar düğmesi ile bilgi ekranı ve para çekme işlemlerine yönlendiren butona ulaşabilirsiniz.
Başta da belirttiğimiz gibi bu yöntem hiç bir masraf yapmadan BTC madenciliği yöntemidir. Gerçek madencilik için biraz sermaye ile ekran kartlarından oluşan bir sistem kurmanız gerecektir. Tabi ki böyle bir sistemin elektrik masrafı da yüksek olacaktır. Bu yazıda belirttiğimiz yöntem ise durağan madencilik işidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder